Noś odblaski - świeć przykładem! - Profilaktyka - KPP Ostrzeszów

Profilaktyka

Noś odblaski - świeć przykładem!

Rozpoczynając akcję profilaktyczną pod hasłem "Noś odblaski - świeć przykładem" w dniu dzisiejszym przekazano pierwsze kamizelki odblaskowe uczniom klas I na terenie gm. Kobyla Góra. Kolejne elementy odblaskowe trafią do pozostałych pierwszoklasistów z terenu powiatu ostrzeszowskiego już w najbliższych dniach.

W dniu 16.11.2017 roku, podczas działań pn. "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego", których celem jest między innymi ograniczenie negatywnych zachowań najbardziej narażonej grupy uczestników ruchu drogowego, którymi są piesi oraz rowerzyści, rozpoczęto realizację inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, której ideą było wyposażenie wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, uczęszczających do placówek na terenie powiatu ostrzeszowskiego, w elementy odblaskowe w postaci kamizelek. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki partnerom, tj. Stowarzyszeniu Bezpieczny Powiat w Ostrzeszowie oraz Gimnnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Ostrzeszów, którzy to przeznaczyli środkli finansowe na zakup kamizelek. Projektem objęto łącznie 610 uczniów.

Pierwsze elementy odblaskowe trafiły w dniu dzisiejszym do 73 uczniów z terenu gminy Kobyla Góra, tj. Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze, Mąkoszycach i Parzynowie. W inauguracji przedsięwzięcia udział wzięli Prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat w Ostrzeszowie Zbyszko Szmaj oraz z-ca Burmistrza Miasta i Gminy w Ostrzeszowie Paweł Uścionowicz oraz przedstawiciele ostrzeszowskiej komendy.

Zanim przekazano najmłodszym zakupione kamizelki przypomniano jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, jak również zachęcano do noszenia ich także na obszarze zabudowanym. Trwająca pora jesienna sprzyja częstym opadom deszczu, pochmurnej aurze, a więc zakładanie odblasków pozwoli kierowcom na wcześniejszą reakcję w przypadku zauważenia pieszego poruszającego się po chodniku czy poboczem, jak i rowerzysty poruszającego się po drodze. Niekorzystne warunki tj. zapadający zmrok czy ograniczona widoczność często sprzyjają zaistnieniu wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, dlatego też tak ważna jest edukacja w zakresie noszenia elementów odblaskowych, która ma na celu zwiększenie poczucie bezpieczeństwa na drogach. 

W najbliższych dniach kamizelki trafią do kolejnych pierwszoklasistów w naszym powiecie.

Ostrzeszowscy partnerzy akcji składają podziękowania firmie Studio Design Agencja Reklamowa za projekt i nadruk wykonany na kamizelkach.

Aby bezpiecznie czuć się na drodze zastosujmy kilka przytoczonych poniżej zasad (źródło: Biuro Ruchu Drogowego KGP/ mw):

1. Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

2. Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np.: szalik, torbę czy plecak.

3. Dbasz o zdrowie  –  świeć przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych,  jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

4. Kochasz  – zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

5. Żyć – to myśleć!

Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

 

 

Autor: Magdalena Hańdziuk