Profilaktyka

"Uwierz w swoją siłę" - lekcja samoobrony w ostrzeszowskim Liceum Ogólnokształcącym

W miniony piątek na sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie funkcjonariusze ostrzeszowskiej komendy policji w ramach autorskiego programu, pt. "Seniorzy i młodzież - dwa pokolenia, jeden cel", przeprowadzili zajęcia z samoobrony dla dziewcząt. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była uczennica klasy III - Małgorzata Bacik.

W piątek 13-go kwietnia br. w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie w ramach autorskiego programu Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie pt. "Seniorzy i młodzież - dwa pokolenia, jeden cel" odbyła się lekcja samoobrony dla dziewcząt pod nazwą "Uwierz w swoją siłę". Zajęcia zainicjowane przez jedną z uczennic klasy III poprowadził funkcjonariusz ostrzeszowskiej komendy policji posiadający przeszkolenie w zakresie taktyk i technik interwencyjnych. W spotkaniu udział wzięło 48 uczennic uczęszczających do placówki.

Celem zajęć było wskazanie młodym uczestniczkom podstawowych chwytów, których zastosowanie w przypadku zaatakowania przez napastnika pozwoli na zyskanie cennego czasu potrzebnego na uwolnienie się i ucieczkę. Wielokrotnie zwracano uwagę, jak ważne jest pokonanie własnego strachu, a także szybkość i skuteczność działania.

Wskazywano również na zachowania, które mogą stać się przyczyną przestępstw popełnianych wobec kobiet. Uwagę dziewcząt zwrócono na dostępne na rynku środki, których posiadanie nie jest zabronione, a których użycie, nawet w przypadku obrony własnej, może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu napastnika, za co grozi odpowiedzialność w świetle obowiązującego prawa.

Spotkanie zakończono przekazaniem licealistkom drobnych upominków zachęcając do współpracy w zakresie prowadzenia zajęć w ramach wychowania fizycznego, pozwalających na systematyczne ćwiczenia i doskonalenie odruchów obronnych.


 

Autor: Magdalena Hańdziuk