Bezpieczny sierpniowy weekend
Przed nami długi sierpniowy weekend. Prognoza ładnej pogody i kilku wolnych dni napawa optymizmem. Wielu z nas zaplanowało również w tym czasie wypoczynek poza domem. Pamiętajmy jednak, że będzie to także czas wzmożonych działań na drogach mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Apelujemy zatem do uczestników ruchu o rozwagę i zdrowy rozsądek.
Wzrost natężenia ruchu, a także lekceważenie przez kierujących podstawowych przepisów ruchu drogowego, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na stan bezpieczeństwa na drogach powiatu w okresie zbliżającego się długiego weekendu. W związku z powyższym w okresie od 14-19 sierpnia br. na terenie działania KPP w Ostrzeszowie zostaną przeprowadzone działania kontrolno – prewencyjne pod kryptonimem "Bezpieczny weekend - sierpniony weekend 2024”.
Celem corocznych działań jest oddziaływanie prewencyjne na uczestników ruchu drogowego, ujawnianie i eliminowanie nietrzeźwych użytkowników dróg oraz osób niestosujących się do przepisów ruchu drogowego, które na podstawie przeprowadzonej analizy zagrożenia stanowią najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, a także zminimalizowanie zagrożenia w ruchu drogowym w celu zmniejszenia liczby wypadków i kolizji drogowych.
W tym okresie funkcjonariusze pełniący służbę na drogach sprawować będą nadzór nad ruchem drogowym na terenie powiatu ostrzeszowskiego ze szczególnym uwzględnieniem dróg wylotowych. Działania ukierunkowane będą na ujawnianie i represjonowanie wykroczeń polegających na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości jazdy, nieprawidłowym wyprzedzaniu, przewożeniu nadmiernej liczby osób, ujawnianiu i eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg, egzekwowaniu stosowania się kierujących do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem oraz używania urządzeń bezpieczeństwa do przewożenia dzieci czy właściwego używania świateł zewnętrznych pojazdów.
Ponadto policjanci reagować będą na przypadki naruszeń przepisów ruchu drogowego przez kierujących jednośladami, zwłaszcza motocyklem jak i pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu poruszania się tej kategorii uczestników ruchu po drodze, w szczególności egzekwowanie obowiązku używania elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
PAMIĘTAJMY:
Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Należy sprawdzić zamknięcia wszystkich drzwi i okien, również tych piwnicznych i dachowych. Warto zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do naszych domów, ale również do pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Gotówkę, biżuterię oraz inne drogocenne przedmioty, można zdeponować w banku, gdzie będą bezpieczniejsze niż w domu.
Rozpoczynając podróż za kierownicę siadaj wypoczęty. Warto pomyśleć również o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, co pozwoli nam pojechać inną drogą w razie utrudnień. Podczas jazdy powinniśmy robić przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej. Nie należy się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu! Przypominamy, że nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.
Wypoczywając nad wodą, zwróćmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowajmy należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna. Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdźmy ich stan techniczny, upewnijmy się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych o przewidywanej porze powrotu.
autor: asp. sztab. Magdalena Hańdziuk