Działania profilaktyczne pn. "Bezpieczny senior"
W minionym tygodniu odbyły się kolejne spotkania z seniorami, których nieodzownym tematem są metody oszustw stosowane przez potencjalnych sprawców. Prelegentami są także policjanci z Wydziału Kryminalnego.
Bezpieczeństwo w internecie oraz ograniczone zaufanie podczas rozmów z osobami podającymi się za policjantów, prokuratorów itp. to tematy poruszane podczas spotkań prowadzonych przez funkcjonariuszy w ramach działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie oszustwom, zwłaszcza wobec osób starszych.
W realizowanych przez ostrzeszowską komendę spotkaniach uczesniczą również policjanci z wydziału Kryminalnego, którzy na co dzień mają do czynienia z przestępstwami internetowymi, bądź dotyczących wyłudzania pieniędzy. Mówią o metodach działania oszustów, oraz o zachowaniach, które pomagą nam uchronić się przed utratą oszczedności. Podczas prelekcji policjanci omawiają różne sytuacje, które powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę, tłumaczyli jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustów.
Funkcjonariusze apelują również o czujność podczas rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, które żądają wydania pieniędzy w niejasnych okolicznościach.
Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:
-
Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny, bądź osobę reprezentującą urząd, osobę godną zaufania i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
-
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
-
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
-
Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
-
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
autor: asp. sztab. Magdalena Hańdziuk