Aktualności

Bezpieczne grzybobranie

Data publikacji 07.10.2024

Rozpoczął się sezon grzybowy i wiele osób wybiera się do lasu na coroczne zbiory zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zatem przypominamy o kilku ważnych aspektach.

Piękna, jesienna aura sprzyja wyjazdom do lasów na grzybobranie. Jednak wielu z nas zapomina wtedy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których nieprzestrzeganie może zakończyć się tragicznie. Policja corocznie odnotowuje zgłoszenia dotyczące m. in. zaginięć osób, które wybrały się na grzyby i straciły orientację w lesie. Jak zatem przygotować się na bezpieczne grzybobranie?

1. Poinformuj bliskich o swoich planach

Poinformuj swoich bliskich, że wybierasz się na grzybobranie, podając orientacyjne miejsce oraz czas powrotu do domu.  Jeśli wybierasz się do lasu samotnie, taka informacja może okazać się kluczowa w przypadku zaginięcia. Szybkie przekazanie przez rodzinę informacji o twojej lokalizacji znacznie ułatwi akcję poszukiwawczą poszczególnych służb.

2. Zabierz naładowany telefon komórkowy

Telefon komórkowy to podstawowe narzędzie, które może uratować życie w sytuacji kryzysowej. Upewnij się, że masz w pełni naładowane urządzenie oraz zapisany numer alarmowy 112. Dzięki temu, w razie zagubienia, będziesz mógł szybko skontaktować się z rodziną lub odpowiednimi służbami.

3. Orientacja w terenie – korzystaj z oznakowanych szlaków

Unikaj obszarów leśnych, których nie znasz. Największe ryzyko zagubienia się w lesie dotyczy osób, które oddalają się od oznakowanych szlaków lub mają słabą orientację w terenie. Zbierając grzyby, staraj się poruszać po dobrze znanych i uczęszczanych ścieżkach.

4. Odpowiedni ubiór i przygotowanie

Odpowiedni ubiór zapewnia nie tylko komfort poruszania się, ale także chroni przed owadami, kleszczami i ewentualnymi urazami. Noszenie jasnych, widocznych ubrań ułatwia lokalizację w razie zaginięcia i pomaga służbom ratunkowym na szybsze odnalezienie zagubionych osób. Warto również zabrać ze sobą wodę i prowiant na wypadek dłuższego pobytu w lesie.

5. Zachowaj spokój w przypadku zagubienia

Jeśli zorientujesz się, że zgubiłeś drogę, najważniejsze to nie panikować. Postaraj się wrócić na ostatnio znaną ścieżkę lub otwarty teren, gdzie będzie łatwiej cię odnaleźć. Jeżeli to niemożliwe, skontaktuj się z numerem alarmowym 112 lub z członkiem rodziny, przekazując jak najwięcej informacji o swojej lokalizacji. Pozostań w jednym miejscu i czekaj na pomoc – przemieszczanie się bez określonego celu może utrudnić akcję poszukiwawczą.

6. Unikaj wypraw w pojedynkę

Unikaj samotnych wyjść do lasu, które, szczególnie w przypadku osób starszych czy schorowanych, są bardzo ryzykowne. Przypominamy, także, że w przypadku kiedy wybieramy się na grzybobranie z naszymi pociechami, pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozostawiać ich bez opieki. W miarę możliwości wybieraj się na grzyby z kimś, kto w razie potrzeby będzie mógł ci pomóc lub powiadomić odpowiednie służby.

I jedna z najważniejszych zasad - zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś absolutnie pewien, że są jadalne!

 

 

Powrót na górę strony