Aktualności

Debata pt. "Prywatność w internecie - prawda czy mit?"

Data publikacji 30.10.2024

W miniony wtorek na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie odbywała się debata skierowana do uczniów szkół średnich, której organizatorem była ostrzeszowska komenda policji. Wybrany do dyskusji temat dotyczył naszej prywatności w internecie.

29 października br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie odbyła się debata skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Prywatność w internecie - prawda czy mit?" W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie wraz z pedagogiem p. Pauliną Waligórą oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie wraz z pedagogiem p. Joanną Grzesiak. Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień prelegentów.
 
St. sierż. Mateusz Grygowski - funkcjonariusz z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie, na kanwie odnotowywanych przez ostrzeszowską komendą zgłoszeń dotyczących przestępczości internetowej, zwrócił uwagę młodzieży na zachowanie ostrożności w trakcie zawierania jakichkolwiek transakcji oraz aktywności w mediach społecznościowych.
 
Kolejny prelegent, informatyk Michał Cwojdziński, omówił sposoby ochrony swojej prywatności oraz metody zabezpieczeń urządzeń, z których korzystamy, przez nielegalnym pozyskaniem z nich danych.
 
Na koniec głos zabrała psycholog Agnieszka Tomaszewska, która zwróciła uwagę na problemy i zaburzenia z jakimi borykają się osoby, których dobra osobiste zostały naruszone poprzez chociażby wykorzystanie ich wizerunku, ośmieszenie, wyzwiska czy nawet stalking.  Wskazała ona w aspekty związane z depresją oraz stanami lękowymi u osób, które doświadczają jakiejkolwiek formy przemocy rówieśniczej, które w przypadku braku pomocy mogą zakończyć się tragicznie.
 
Po wystąpieniach gości przyszedł czas na oddanie głosu młodzieży, która nie tylko wyrażała swoją opinię w zakresie poruszanego zagadnienia, ale również zadawała pytania prelegentom. Mówiono o tym jak internet zmienił nasze życie dając szybszy i prostszy sposób do zdobywania wiedzy czy komunikowania się, ale również o tym jakie niesie z sobą zagrożenia. Po raz kolejny zwrócono uwagę, że w internecie nikt nie jest anonimowy, a osoby szerzące w nim ośmieszające czy wulgarne treści mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, jeśli tylko "ofiara" nimi dotknięta zwróci się o pomoc do odpowiednich instytucji.
 
Podczas spotkania funkcjonariusze ostrzeszowskiej komendy zachęcali również młodzież do wstąpienia w szeregi policji omawiając szczegółowo z osobami zainteresowanymi postępowanie kwalifikacyjne oraz poszczególne wydziały funkcjonujące w jednostkach.
 
 
autor: asp. sztab. Magdalena Hańdziuk
 
 
 
Powrót na górę strony