Debata dla młodzieży
Data publikacji 27.11.2024
W miniony wtorek na auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie odbywała się debata skierowana do uczniów klas VII i VIII. Tematem dyskusji była poufność w mediach społecznościowych.
26 listopada br. w auli espołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie odbyła się debata, w której udział wzięli uczniowie klas VII i VIII rojowskiej placówki oraz reprezentanci klas VIII pozostałych Szkół Podstawowych funkcjonujących na terenie miasta i gminy Ostrzeszów. Temat dyskusji to "Media społecznościowe i ich poufność w oczach młodzieży".
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji krótkiego filmiku, którego autorami byli uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojowie. Na poczet odbywającej się debaty przygotowali oni również ulotki dotyczące cyberprzemocy, które na zakończenie spotkania rozdano uczestnikom.
Debatę rozpoczęto prelekcjami psychologa, który zwrócił uwagę na problemy i zaburzenia z jakimi borykają się osoby, których dobra osobiste zostały naruszone oraz wskazał w aspekty związane z depresją oraz stanami lękowymi u osób, które doświadczają jakiejkolwiek formy przemocy rówieśniczej, które w przypadku braku pomocy mogą zakończyć się tragicznie. Następnie głoś zabrał informatyk Michał Cwojdziński, który omówił sposoby ochrony swojej prywatności oraz metody zabezpieczeń urządzeń, z których korzystamy, przed nielegalnym pozyskaniem z nich danych.
Po wystąpieniach gości przyszedł czas na oddanie głosu młodzieży. Choć uczniowe niechętnie zabierali głos na forum kilku uczestników wyraziło swoją opinię na temat poufności w mediach społecznościowych, przytaczając przykłady jej naruszania przez osoby z nich korzystające. Uwagę młodzieży zwrócono również na brak anonimowości w internecie, a co za tym idzie możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej osoby szerzące w nim ośmieszające czy wulgarne treści.
Z uwagi na grupę odbiorców wtorkowego spotkania było ono również doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta. W tym celu przedstawiono spot zachęcający do wstąpienia w szeregi Policji, a także omówiono postępowanie kwalifikacyjne, poszczególne wydziały funkcjonujące w jednostkach oraz gdzie można znależć szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji. Podkreślono również, że policja to nie tylko funkcjonariusze obsługujący interwencje czy kontrolujący uczestników ruchu drogowego, ale również szereg innych profesji, w tym służba jako przewodnik psa służbowego, technik kryminalistyki, policyjni wodniacy, śledczy, kontrterroryści, czy policjanci zwalczający cyberprzestępczość.
autor: asp. sztab. Magdalena Hańdziuk