Działania ROADPOL „Alcohol & Drugs”
W dniach 15–21 czerwca na drogach całej Europy prowadzone były działania kontrolno-prewencyjne ROADPOL „Alcohol & Drugs”, których głównym celem jest eliminowanie z ruchu drogowego kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.
19 czerwca br. do ogólnoeuropejskich działań ROADPOL „Alcohol & Drugs” włączyli się również funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie. W ramach akcji, policjanci skontrolowali ponad 1000 kierujących.
Pomimo licznych apeli o rozwagę i odpowiedzialność, przypominania o surowych konsekwencjach prawnych oraz tragicznych skutkach prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, wciąż odnotowujemy przypadki kierowców, którzy lekceważą obowiązujące przepisy i narażają bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
19 czerwca br. o godzinie 06:20 w Ostrzeszowie na ul. Grabowskiej, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel. Samochodem kierował 32-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Urządzenie kontrolno-pomiarowe wskazało 0,22 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z popełnionym wykroczeniem, mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy oraz sporządzono dokumentację w celu skierowania wniosku o ukaranie do sądu.
Zaledwie 25 minut później, o godzinie 06:45 również w Ostrzeszowie na ul. Grabowskiej, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej motocykl marki Suzuki. Kierującym motocyklem okazał się być 43-letni mieszkaniec powiatu ostrzeszowskiego. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wskazało 0,17 mg/l. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy oraz sporządzono dokumentację w celu skierowania wniosku o ukaranie do sądu.
Następny nietrzeźwy kierujący został ujawniony o godzinie 07:40 w Marszałkach.Tym razem był to 69-letni mężczyzna, mieszkaniec gminy Grabów nad Prosną. Mężczyna kierował rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie kontrolno-pomiarowe wskazało 0,34 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. W związku z popełnionym wykroczeniem, mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 2500 zł oraz zakazano dalszej jazdy.
Kolejny nietrzeźwy rowerzysta został ujawniony o godzinie 17:55 w Rogaszycach. 42-letni mieszkaniec powiatu ostrzeszowskego kierował rowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wskazało 1,47 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierującego ukarano mandatem karnym w wysokości 2500 zł oraz zakazno dalszej jazdy.
Działania takie jak ROADPOL „Alcohol & Drugs” służą nie tylko ujawnianiu sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych, ale również promowaniu bezpiecznych zachowań na drodze.
Apelujemy do wszystkich kierowców o rozsądek i odpowiedzialność. Jeżeli piłeś alkohol - nie wsiadaj za kierownicę.