Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Od 20 września 2016 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie odnotowali 186 zgłoszeń za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa o różnych zagrożeniach na terenie całego powiatu. Po kilkukrotnej weryfikacji stróże prawa potwierdzili tylko 41 wykroczeń.
W roku 2016 Policja na terenie całego kraju uruchomiła nowe narzędzie pod nazwą Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od 20 września ubiegłego roku Krajowa Mapa również zaczęła funkcjonować dla województwa wielkopolskiego. Dla przypomnienia, uruchomione narzędzie pozwala każdemu obywatelowi przekazać informację o niepokojącym go zjawisku z zakresu bezpieczeństwa. Zjawisko to zaś za pomocą mapy jest dokładnie lokalizowane w przestrzeni oraz czasie. Kiedy taka informacja dotrze do Policji, wówczas zostanie zweryfikowana. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak zaznaczyć, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.
Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie w związku z rozpoczęciem działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również informowała mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego oraz zachęcała do odwiedzania strony internetowej oraz korzystania z tego narzędzia.
Ostrzeszowscy policjanci w pierwszych dniach stycznia podsumowali funkcjonalność nowego systemu. Jak się okazuje, cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród internautów. Od 20 września 2016 roku policjanci odnotowali aż 186 informacji o zagrożeniach na terenie powiatu ostrzeszowskiego, z czego po kilkukrotnych ich weryfikacji potwierdzili tylko 41 zgłoszeń.
Zaznaczone niepokojące zjawiska oraz zagrożenia szczególnie dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości, bo aż 56 internautów umieściło znaczek "przekroczenie prędkości" na wskazanych przez nich drogach powiatu ostrzeszowskiego. Po zweryfikowaniu powyższego faktu stróże prawa potwierdzili tylko 17 przepadków zaznaczonego wykroczenia. Kolejnym z niepokojących zjawisk, które powtarzało się na mapie, to "niewłaściwa infrastruktura drogowa". Funkcjonariusze odnotowali 31 zaznaczeń, które po zweryfikowaniu tylko w 5 przypadkach zostało potwierdzone. Następną "uciążliwością", która zaznaczana była na mapie, to "spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych". Internauci zaznaczyli ją 25 razy w różnych miejscach na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Powyższy fakt, po weryfikacji przez stróży prawa został potwierdzony tylko w 3 miejscach. Osoby korzystające z internetowego narzędzia zaznaczyły także "nieprawidłowe parkowanie". Wskazane wykroczenie naniesione było 20 razy. Policjanci potwierdzili tylko 3 przypadki niewłaściwego parkowania. Ponadto internauci wskazali także:
-
3x akty wandalizmu – nie potwierdzono
-
2x bezdomność – nie potwierdzono
-
1x dzikie kąpieliska – nie potwierdzono
-
9x dzikie wysypiska śmieci – potwierdzono w 5 przypadkach
-
1x kłusownictwo – nie potwierdzono
-
7x miejsca grupowania się małoletnich – nie potwierdzono
-
1x nielegalna wycinka drzew – nie potwierdzono
-
1x nielegalne rajdy samochodowe – nie potwierdzono
-
3x nieprawidłowe oznakowanie drogi – potwierdzono w 2 przypadkach
-
1x nieszczerzone przejście przez tory – nie potwierdzono
-
1x niszczenie zieleni – nie potwierdzono
-
4x poruszanie się po terenach leśnych quadami – potwierdzono w 1 przypadku
-
1x utonięcia – potwierdzono w 1 przypadku
-
6x używanie środków odurzających – nie potwierdzono
-
1x wypalanie traw – nie potwierdzono
-
4x zdarzenie drogowe z udziałem zwierząt leśnych – nie potwierdzono
-
2x zła organizacja ruchu drogowego – potwierdzone w 1 przypadku
-
5x żebractwo - nie potwierdzono
Zachęcamy do dalszego korzystania z Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa.